ارور موبایل
تعریف سیم کارت بهره بردار چیست و چگونه انجام می‌شود؟

تعریف سیم کارت بهره بردار چیست و چگونه انجام می‌شود؟

[ad_1]

درصورت تغییر شماره‎ تلفن گوشی رجیسترشده چه‌ باید کرد؟

در این روزها شاید کلماتی همچون همتا، ریجستری، گوشی بدون ریجستری و… را شنیده باشید. حال همتا چیست؟ همتا مخفف ۴ کلمه هوشمند(ه)، مدیریت(م)، تجهیزات(ت) و ارتباطی(ا) است. سامانه همتا در واقع محل اصلی طرح رجیستری تلفن‌های همراه و تبلت است و تمام اقدامات لازم برای ثبت و بررسی گوشی‌ها و تبلت‌های مختلف در آن انجام می‌پذیرد.

از پاییز سال ۱۳۹۶ طرح ریجستری و ثبت گوشی‌ها اجرایی شد. این طرح در دهه ۸۰ نیز اجرا شده بود که با شکست مواجه شد؛ ولی طی این دو سال موفق بود. این طرح در ابتدا برای برندهایی همچون هواوی، سونی، ال‌جی و… شده و با اضافه شدن برندهای پر مصرفی چون سامسونگ و آیفون تکمیل شد. این طرح یکی از طرح‌های وزارت ارتباطات به شمار می‌آید.
شاید سوال اصلی که اینجا پیش می‌آید این باشد که این طرح در اصل چیست و چرا ایجاد شده است؟  پیش از این در سلسله مقالاتی مای فون به توضیح «سامانه همتا چیست؟» و «روش انتقال مالکیت دستگاه» پرداخت. یکی از اصلی‌ترین سوالاتی که در این میان پیش خواهد آمد، این است که گوشی موبایلی را با شماره خودمان رجیستر کردیم و پس از مدتی سیم کارت خود را تغییر دادیم، حال باید چه کرد؟ اگر دستگاه دو سیم‌کارتی یعنی دارای دو خشاب و یا شکاف برای قرار دادن سیم کارت داشته باشیم که پیش از شروع طرح رجیستری، روشن بوده آیا مشکلی برای رجیستر ما پیش خواهد آمد؟ در این مقاله با مای فون همراه باشید تا با این مشکل و راه حل آن آشنا شوید.

اگر دستگاه دو سیم‌کارتی، یعنی دارای دو خشاب و یا شکاف برای قرار دادن سیم کارت دارید که پیش از شروع طرح رجیستری، روشن بوده است و تحت مالکیت یکی از سیم‌کارت‌های شما قرار دارد و  برای سایر سیم‌کارت‌های روی دستگاه  و یا دارنده گوشی موبایلی هستید که سیم کارت درونش را تغییر داده‌اید پیامی مبنی بر انتقال مالکیت با مهلت قطع دریافت خواهید کرد. این پیام محتوی متن زیر می‌باشد:

“مالک این دستگاه شماره تلفن دیگری است به دلیل فعالیت همزمان چند دستگاه با این شناسه و جلوگیری از تضییع حقوق مالک، موقتا و تا تاریخ *** با شماره تلفن ### سرویس خواهد گرفت.”
“مالک این دستگاه، شماره تلفن **** است و با شماره تلفن ### از این تاریخ امکان استفاده از شبکه تلفن همراه را نخواهد داشت “

دارندگان گوشی موبایلی که رجیستر شده است در صورت دریافت این پیام باید عملیات سیم‌کارت بهره‌بردار را انجام دهند، در غیر این صورت دستگاه‌شان روی سیم‌کارت جدید فقط به مدت ۳۰ روز قابل استفاده خواهد بود.

تعریف سیم‌کارت بهره بردار

در اینجا باید به توضیح «تعریف سیم‌کارت بهره‌بردار» بپردازیم:

امکان تعریف سیم‌کارت بهره‌بردار فقط برای دستگاه‌هایی است که در پاسخ استعلام اصالت آن‌ها ذکر شده باشد. به دلیل جعل این شناسه بر روی دستگاه‌های مختلف و جلوگیری از تضییع حقوق مالک دستگاه، استفاده از آن محدود به شماره مالک است.
در این حالت سامانه همتا به صورت خودکار برای این دستگاه‌ها امکان افزودن سیم‌کارت بهره‌بردار را در نظر می‌گیرد. بدیهی است که سایر دستگاه‌ها نیازی به تعریف سیم‌کارت بهره‌بردار ندارند و سامانه همتا نیز برای آن‌ها چنین امکانی را فراهم نخواهد کرد و گزینه‌های این آموزش برای این دستگاه‌ها در سایت همتا و شناسه مورد نظر غیرقابل مشاهده است.

البته همواره از سوی سامانه همتا و خبرگزاری‌های کشور تاکید شده است که گوشی‌هایی که تا پیش از این سیم‌کارتی در آنها قرار گرفته و استفاده شده است، نیاز به رجیستری مجدد نداشته و به طور خودکار در شبکه مخابراتی ثبت می‌شوند؛ اما در صورتی که فردی بخواهد گوشی جدیدی که برند آن مشمول رجیستری شده را تهیه کند، باید توجه داشته باشد که فرآیند فعال‌سازی گوشی را همان‌طور که پیش از این در مقاله «همتا چیست؟» توضیح دادیم. 

با وجود این، کاربران باید به این نکته توجه داشته باشند که پس از فعالسازی، گوشی آنها فقط روی سیم‌کارت فعال‌شده قابلیت استفاده از شبکه مخابراتی را خواهد داشت و در صورتی‌که دارنده گوشی بخواهد از سیم‌کارت دیگری استفاده کند باید از طریق «انتقال مالکیت» که پیش از این توضیح دادیم، فرآیند انتقال سیم کارت بهره‌بردار را طی کند؛ در غیر اینصورت تلفن همراه گوشی موبایل وی روی سیم کارت جدید بلوکه خواهد شد.

برای تعریف سیم‌کارت بهره بردار در سامانه همتا مراحل زیر را طی فرمایید:

گام اول:تعریف سیم کارت بهره بردار چیست و چگونه انجام می‌شود؟

تعریف سیم کارت بهره بردار چیست و چگونه انجام می‌شود؟

پس از وارد کردن شماره موبایل خود، پیامکی حاوی کد ۶ رقمی رمز یک بار مصرف ورود به سایت همتا برای شما ارسال می‌شود. مدت انقضای این کد تنها یک دقیقه می‌باشد.

پس از ورود، صفحه‌ای را مشاهده خواهید کرد که در آن شماره ملی و لیست گوشی‌هایی که با مشخصات شما رجیستر شده‌اند نمایش داده خواهد شد.

گام دوم:

تعریف سیم کارت بهره بردار چیست و چگونه انجام می‌شود؟

تعریف سیم کارت بهره بردار چیست و چگونه انجام می‌شود؟

در ادامه در صفحه اصلی گزینه «مدیریت دستگاه‌ها» را انتخاب کرده و مشاهده خواهید کرد که برای دستگاهی که شناسه آن جعل شده باشد، به صورت اتوماتیک توسط سامانه همتا محل ورود شماره بهره‌بردار در نظر گرفته شده است. در این مرحله شماره سیم‌کارتی که می‌خواهد از شناسه دوم دستگاه استفاده نماید را وارد و بر روی گزینه به علاوه (+) مقابل آن کلیک کنید.

گام سوم:
تعریف سیم کارت بهره بردار چیست و چگونه انجام می‌شود؟
تعریف سیم کارت بهره بردار چیست و چگونه انجام می‌شود؟
در ادامه پیامی مشاهده خواهید کرد و در صورت صحیح بودن اطلاعات بر روی گزینه «بلی» کلیک کنید.

گام چهارم:

تعریف سیم کارت بهره بردار چیست و چگونه انجام می‌شود؟تعریف سیم کارت بهره بردار چیست و چگونه انجام می‌شود؟
در آخر پیام موفقیت‌ آمیز بودن فرآیند تعریف سیم کارت بهره بردار  را مشاهده خواهید کرد.

[ad_2]

منبع اصلی این خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توجه نمایید در صورتی که ایمیل تایید در پوشه index نبود به پوشه spam مراجعه نمایید و ایمیل خود را تایید نمایید.