ارور موبایل
سامانه همتا چیست؟

سامانه همتا چیست؟

[ad_1]

سامانه همتا

در این روزها شاید کلماتی همچون همتا، ریجستری، گوشی بدون ریجستری و… را شنیده باشید. حال همتا چیست؟ همتا مخفف ۴ کلمه هوشمند(ه)، مدیریت(م)، تجهیزات(ت) و ارتباطی(ا) است. سامانه همتا در واقع محل اصلی طرح رجیستری تلفن‌های همراه و تبلت است و تمام اقدامات لازم برای ثبت و بررسی گوشی‌ها و تبلت‌های مختلف در آن انجام می‌پذیرد.
از پاییز سال ۱۳۹۶ طرح ریجستری و ثبت گوشی‌ها اجرایی شد. این طرح در دهه ۸۰ نیز اجرا شده بود  که با شکست مواجه شد؛ ولی طی این دو سال موفق بود. این طرح در ابتدا برای برندهایی همچون هواوی، سونی، ال‌جی و… شده و با اضافه شدن برندهای پر مصرفی چون سامسونگ و آیفون تکمیل شد. این طرح یکی از طرح‌های وزارت ارتباطات به شمار می‌آید.
شاید سوال اصلی که اینجا پیش می‌آید این باشد که این طرح در اصل چیست و چرا ایجاد شده است؟ در این مقاله مای فون به توضیح درمورد سامانه همتا و طرح ریجستری تبلت‌ها و گوشی‌های موبایل پرداخته است.

 

سامانه همتا چیست؟

سامانه همتا چیست؟

ریجستری چیست؟

رجیستر  registerبه معنای ثبت است. و در اصل طرح رجیستری برای جلوگیری از واردات قاچاق گوشی‌های موبایل و در کل هر دستگاه سیم کارت خوری از طرف وزارت ارتباطات جامه عمل پوشید.

طبق گزارش وزارت ارتباطات  این طرح واردات رسمی دستگاه‎های سیمکارت خور در سال اول اجرایی شدنش، از ۱٫۵ میلیون به ۲ میلیون عدد رسانده است.
بستر اصلی اجرایی شدن این طرح سامانه همتا است. که امروزه در پلت‌فرم‌ها و روش‌های مختلف در دسترس است.
افراد به راحتی می‌توانند از طریق سایت همتا این کار را انجام دهند. همچنین از طریق شماره گیری کد  #۷۷۷۷* کاربران می‌توانند به خدمات این سامانه دسترسی داشته باشند. در این سامانه امکان بهره مندی از جمله ثبت گوشی‌های موبایل مسافرتی، استعلام اصالت گوشی موبایل، فعال‌سازی گوشی و… وجود دارد.

 

سامانه همتا چیست؟

سامانه همتا چیست؟

کاربران می‌توانند سامانه همتا را از طریق شماره گیری  کدUSSD  به شماره *۷۷۷۷#، سایت رسمی همتا، پیامک و اپلیکیشن آن  قابل در دسترس داشته باشند و هیچ کدام از این راه‌ها با همدیگر فرقی ندارد. کاربر از هر راهی که اقدام به رجیستر کردن گوشی خود نماید، در دیتابیس این سامانه ثبت شده و تا مادامی که تاییدیه عملیات رجیستر کردن را دریافت کنید، کافی است. این پیامک حتما باید از طریق شماره ۷۷۷۷ به شما ارسال و یا از طرف همتا ارسال شده باشد.

 

سامانه همتا چیست؟

سامانه همتا چیست؟

در ضمن قابل به ذکر است  کاربر در صورتی که گوشی موبایل خود را به صورت پیامکی رجیستر کند به راحتی می‌تواند اطلاعات مربوط به دستگاه موبایل خود را از طریق سایت همتا مشاهده کرده  و ویرایش نماید.
هنوز هم بهترین راه استفاده از سایت همتا است، زیرا امکانات موجود روی وب‌سایت رسمی این سامانه در دیگر راه ها دسترسی قابل رویت نبوده و در صورتی که مشکلی برای ورود به سایت رسمی همتا ندارید حتما از طریق سایت اقدام نمایید. با این حال همانطور که گفته شد شما از تمامی طرق گفته شده به راحتی می‌توانید به چک یا ثبت گوشی موبایل در طرح رجیستری برسید؛ ولی امکانات بیشتری بر روی سایت همتا وجود دارد.

 

سامانه همتا چیست؟

سامانه همتا چیست؟

باید دانست که بین سامانه همتا و اطلاعات کمرگ ارتباط است و همه اطلاعات ارسالی از سوی گمرک در این سامانه ثبت می‌شود که طبیعتا وارد شدن هر نوع دستگاه سیم کارت خور از راهی  جز گمرک و عدم ثبت آن در سامانه همتا مساوی با عدم رجیستر آن است. پس اگر تلفن همراه و یا تبلتی را هدیه گرفتید و یا از خاج از کشور خریداری کردید هرچه سریع تر به رجیستر کردن آن بپردازید. باید مستندات موجود را به گمرک ارایه دهید تا کد IMEI گوشی یا تبلت در سامانه همتا ثبت شود.
گوشی‌های رجیستر نشده نمی‌توانند از شبکه‌های مخابراتی داخل کشور استفاده کنند و این مساوی با عدم برقراری هیچ گونه تماس تلفن، عدم استفاده از سرویس‎های اینترنتی و پیامکی است.

از دیگر استفاده‌های مهم این سامانه بحث انتقال مالکیت است که در زمان خرید و فروش گوشی موبایل مورد استفاده قرار می‌گیرد و به راحتی از همه راه‌های گفته شده قابل دسترس است.

توجه داشته باشید که قبل از خرید گوشی نو یا دست دوم حتما با یک استعلام ساده از طریق سامانه، از قاچاق نبودن آن مطمین شده تا متحمل یک ضرر سنگین نشوید.

[ad_2]

منبع اصلی این خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توجه نمایید در صورتی که ایمیل تایید در پوشه index نبود به پوشه spam مراجعه نمایید و ایمیل خود را تایید نمایید.