ارور موبایل

سرچشمه بلوتوث چیست ؟

در این پست از ارور موبایل به سرچشمه بلوتوث می پردازیم که با توجه به قدمت بلوتوث مقاله ای را تهیه و آماده کرده ایم.

 

بلوتوث چیست ؟

بلوتوث ، یک فن آوری است که امکان مبادله اطلاعات بین دستگاه ها بدون نیاز به کابل و یا سیم را فراهم می نماید . در حقیقت بلوتوث یک استاندارد الکترونیکی است که تولید کنندگان را ملزم می نماید به منظور ایجاد پتانسیل فوق در محصولات خود ، تجهیزات و امکانات خاصی را درون دستگاه های الکترونیکی تعبیه نمایند . با رعایت نکات مندرج در استاندارد فوق ، دستگاه های تولید شده قادر به تشخیص و ارتباط با یکدیگر با استفاده از تکنولوژی بلوتوث خواهند بود.

امروزه اغلب تولید کنندگان معتبر و شناخته شده ،‌ دستگاه هائی را با قابلیت استفاده از بلوتوث تولید می نمایند . تلفن های موبایل ، کامپیوترها و دستگاه های PDA ( برگرفته از Personal Digital Assistant ) ،‌ نمونه هائی در این زمینه می باشند . فن آوری بلوتوث از فرکانس های رادیوئی با برد محدود استفاده می نماید و دستگاه هائی که از تکنولوژی فوق حمایت می نمایند ، می توانند با یکدیگر و در یک مسافت مشخص شده و محدود ارتباط برقرار نمایند .

از فن آوری فوق اغلب به منظور برقراری ارتباط بین دو دستگاه متفاوت استفاده می گردد ( مثلا” استفاده از یک صفحه کلید بدون کابل برای هدایت سیستم .

 

تهدیدات امنیتی مرتبط با فن آوری بلوتوث

بلوتوث همانند بسیاری از تکنولوژی های دیگر می تواند تهدیدات امنیتی خاص خود را برای استفاده کننده به دنبال داشته باشد . با رعایت نکات ایمنی و بکارگیری پتانسیل های خاصی نظیر “تائید” و یا “رمزنگاری” می توان یک محیط ایمن ارتباطی را ایجاد که دارای شرایط ایمنی مساعدی باشد . متاسفانه تعداد زیادی از دستگاه هائی که از بلوتوث استفاده می نمایند از کدهای عددی کوچک ( موسوم به Pin code ) در مقابل رمزهای عبور استفاده می نمایند و همین موضوع می تواند مسائل و مشکلات امنیتی خاص خود را به دنبال داشته باشد .
در صورتی که افراد غیر مجاز قادر به تشخیص و ردیابی یک دستگاه بلوتوث گردند ، می توانند اقدام به ارسال پیام های ناخواسته نموده و یا حتی عملا” امکان استفاده از دستگاه بلوتوث را غیر ممکن نمایند . یک مهاجم می تواند با استفاده از مکانیزم های موجود به اطلاعات موجود بر روی دستگاه مورد نظر دستیابی و حتی به آنان آسیب رساند . bluesnarfing نمونه ای در این زمینه است که مهاجمان با استفاده از یک اتصال بلوتوث می توانند اطلاعات موجود بر روی یک دستگاه مجهز به تکنولوژی بلوتوث را سرقت نمایند . ویروس ها و سایر کدهای مخرب نیز می توانند از فن آوری بلوتوث برای آلودگی دستگاه مورد نظر استفاده نمایند .//

حفاظت در مقابل تهدیدات

برای حفاظت در مقابل تهدیدات مرتبط با فن آوری بلوتوث موارد زیر پیشنهاد می گردد.

– غیر فعال کردن بلوتوث در زمانی که از آن استفاده نمی گردد . صرفا” در مواردی که قصد ارسال اطلاعات از یک دستگاه به دستگاه دیگر وجود دارد ، می بایست پتانسیل بلوتوث فعال گردد و از فعال نمودن آن در سایر موارد اجتناب گردد . با غیر فعال شدن پتانسیل فوق، امکان دستیابی افراد غیرمجاز به دستگاه مورد نظر سلب می گردد .

– استفاده از بلوتوث در hidden mode . در صورتی که بلوتوث فعال شده است ، اطمینان نمائید که در hidden mode و نه discoverable mode پیکربندی شده است . با پیکربندی دستگاه مورد نظر در hidden mode ، سایر دستگاه ها قادر به شناسائی دستگاه مورد نظر نخواهند بود . این موضوع باعث نمی گردد که دستگاه های بلوتوث قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر نباشند . در چنین مواردی می توان دستگاه ها را “pair” نمود . بدین ترتیب آنان می توانند حتی در hidden mode نیز با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند . با این که دستگاه ها ( نظیر تلفن های موبایل و یا headset ) لازم است در ابتدا در discoverable mode به منظور شناسائی یکدیگر پیکربندی گردند ولی در ادامه ( پس از این که “paired” شدند ) می توانند بدون نیاز به شناسائی مجدد اتصال، با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند .

– دقت لازم در زمان استفاده از بلوتوث . در زمان استفاده از تکنولوژی فوق در یک محیط عمومی و در مواردی که دستگاه ها pair و در discoverable mode پیکربندی شده اند ، می بایست نکات امنیتی را رعایت نمود . در صورت استفاده از دستگاه مورد نظر در یک محیط عمومی ، همواره احتمال شناسائی ارتباط توسط افراد غیر مجاز وجود خواهد داشت .

– بررسی تنظیمات امنیتی . اکثر دستگاه ها ویژگی های متعددی را به منظور تامین طیف وسیع خواسته استفاده کنندگان ارائه می نمایند . فعال نمودن برخی از ویژگی های ارائه شده ممکن است شما را در معرض تهدیدات بیشتری قرار دهد . در این رابطه لازم است ویژگی های غیر ضروری و یا اتصالات بلوتوث ، غیر فعال شود . همچنین پیشنهاد می شود تنظیمات دستگاه مورد نظر خصوصا” مقادیر درنظر گرفته شده در ارتباط با سیستم امنیتی دستگاه مورد نظر به دقت بررسی گردد . سعی نمائید صرفا” گزینه هائی را فعال نمائید که ضمن تامین خواسته های مورد نظر ، مشکلات و تهدیدات امنیتی خاصی را به دنبال نداشته باشند ..

– استفاده از پتانسیل های امنیتی پیش بینی شده در دستگاه . قبل از استفاده دستگاه بلوتوث ، می بایست امکانات امنیتی ارائه شده همراه دستگاه بررسی و با آگاهی کامل از آنان استفاده گردد . ویژگی هائی نظیر تائید و رمزنگاری نمونه هائی در این زمینه می باشد .

منبع: سخا روش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیرات موبایل

توجه نمایید در صورتی که ایمیل تایید در پوشه index نبود به پوشه spam مراجعه نمایید و ایمیل خود را تایید نمایید.

تعمیرات موبایل