باید و نباید‌هایی ارتقای امنیت موبایل

تلفن‌ های هوشمند حاوی اطلاعات ارزشمند شخصی مانند برنامه‌های بانکی، تصاویرخصوصی و خانوادگی، شماره‌های تلفن، نام کاربری و رمز‌های عبور و … است که در صورت به سرقت رفتن می‌تواند برای فرد مشکلات زیادی مانند مزاحمت، هتک حیثیت، باج‌گیری و … به همراه بیاورد، اما با رعایت یک‌سری نکات نه چندان سخت مانند بروزرسانی سیستم عامل و برنامه‌ها، عدم نصب برنامه‌های نامطمئن، استفاده از رمز عبور قوی، عدم استفاده از وای‌فای‌های عمومی، کلیک نکردن بر روی لینک‌های مشکوک و عدم استفاده از شارژر‌های عمومی می‌توان تا حدودی امنیت گوشی تلفن‌همراه و اطلاعات درون آن را بالا برد.

سرهنگ علی محمد رجبی رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا، با بیان اینکه کاربران سیستم عامل و برنامه‌های خود را به روز رسانی کنند، گفت: شرکت‌های سازنده گوشی تلفن همراه هر چند وقت یکبار مشکلات و ایرادات امنیتی دستگاه‌های خود را پیدا و به‌ روزرسانی جدید را برای کاربران ارسال می‌کنند.

وی افزود: افراد برای از بین بردن باگ‌های امنیتی جدید و شناخته شده همواره برنامه‌ها و بخصوص سیستم‌عامل خود را به‌روزرسانی کنند.!

سرهنگ رجبی وی با بیان اینکه کاربران از نصب برنامه‌های مشکوک بر روی تلفن همراه خود خودداری کنند، تصریح کرد: روزانه برنامه‌های بسیاری با دسترسی‌های زیاد توسط هکر‌ها به قصد نفوذ به گوشی کاربران طراحی و منتشر می‌شود.

وی افزود: برنامه‌هایی به عنوان گرفتن فشار خون، رادیولوژی با دوربین تلفن همراه، تشخیص کرونا و … جزء این گونه برنامه‌ها بوده و استفاده از آن‌ها برای کاربران بسیار خطرناک است.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا با اشاره به اینکه کاربران در هنگام استفاده از تلفن همراه خود از رمز عبور امن استفاده کنند، اظهار کرد: اگر تلفن همراه افراد فاقد رمز عبور مناسب باشد یا به سرقت رفتن آن تمامی اطلاعات ارزشمند داخل گوشی در اختیار مجرمان قرار می‌گیرد.

وی افزود: این رمز نباید یک عدد ساده مانند ۱۲۳۴، تاریخ تولد، شماره شناسنامه و دیگر رمز‌هایی از این دست قبیل باشد، زیرا این موارد به راحتی قابل شکستن هستند./

سرهنگ رجبی با اشاره به اینکه کاربران به هیچ عنوان به شبکه وای فای عمومی متصل نشوند، تاکید کرد: یکی از مشهور‌ترین راه‌ها برای هک گوشی کاربران وای فای عمومی است، زیرا به محض اتصال هکر به تلفن همراه، وی می‌تواند دیتای ارسالی و دریافتی را از کاربران بگیرد.

وی افزود: در صورت اطمینان فرد یا شرکت ارائه دهنده وای فای عمومی می‌توان با احتیاط و عدم مراجعه به سایت‌های با اهمیت به آن متصل شد.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا با بیان اینکه کاربران ایمیل، لینک و فایل‌های مشهور را باز و آن‌ها را بر روی تلفن همراه خود نصب نکنند، گفت: ممکن است یک لینک برای کاربر ارسال شود که با باز کردن آن لینک بد افزار وارد تلفن همراه شده و عملیات هک اطلاعات شخصی آغاز شود.///

وی افزود: کاربران همواره باید به منبع فرستنده فایل مراجعه و از باز کردن شماره‌های مشهود و ناشناس و یا آدرس‌های ایمیل غیررسمی خودداری کنند.!

سرهنگ رجبی با اشاره به اینکه کاربران از شارژ عمومی استفاده نکنند، تاکید کرد: ممکن است هکر‌ها کابل مخصوص خود را در میان کابل‌های ایستگاه شارژ قرار داده و از این طریق اطلاعات تلفن همراه کاربران را کپی کنند.!

وی افزود هموطنان از شارژر‌های افراد ناشناس استفاده نکنند و برای مواقع ضروری به همراه داشتن یک پاوربانک بهترین راه حل است.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

امتیاز به این مقاله
5/5

مشکلی دارید اینجا کلیک کنید

ما در اینستاگرام به سوالات شما پاسخ خواهیم داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارور موبایل

توجه نمایید در صورتی که ایمیل تایید در پوشه index نبود به پوشه spam مراجعه نمایید و ایمیل خود را تایید نمایید.

نام‌نویسی حساب جدید